we-hawaii.com,
Kilauea crater activity ,Hawaii Kilauea activity, Hawaii
Newsletter

To receive info about events on Hawaii
and in Europe, send your email adress

 

Havajske Tradične Ho'oponopono
Slovakia

Ua ola loko i ke aloha - Love is the source of Life...Hawaiian Proberb

Tradične Ho'oponopono vede T.Pomaikai Mocna

Banska Bystrica, Slovakia

Vzťahy sú najdôležitejšie pre náš život. Vo vzťahoch nosíme cechu, zlosť, smútok. A mnoho ľudí nevie, ako zmeniť tam vzťah k lepšiemu. Havajské riešenie je jedným z najviac hlboko a účinné v celom svete. Riešenia sú budované na báze lásky. Ale musíme vedieť, akým spôsobom, ako vyjadriť lásku tak, že bude riešiť namiesto vytvárania problémov.

Dnes často podliehame presvedčeniu, že zmena partnera alebo priateľa vyrieši problém. Po viacerých pokusoch však zisťujeme, že problémy nevyriešené v jednom vzťahu sa opätovne vyskytujú v ďalších (vzťahoch). Niektorí potrebujú veľa rokov, kým pochopia, že riešením problému nie je neustále hľadanie ideálneho partnera, priateľa či šéfa, ale spôsob vytvárania vzájomných relácií.

Havajci, namiesto toho, aby okolie a ľudí okolo seba menili, vyvinuli spôsoby ozdravovania vzťahov, neznáme nikde inde na svete tak, aby z nich zasa pramenila spokojnosť a opätovne boli zdrojom vzájomného obšťastňovania.

Veľa z tých ľudí v Europe, ktorí hľadajú rýchle výsledky, si myslí, že Ho´oponopono sú jednoduché praktiky, jednoduché riešenie na znovuzískavanie šťastia a úspechov. Je to pravda, avšak pod podmienkou predchádzajúcej duševnej premeny. Totiž Havajci v dávnych časoch, kedy starostlivosť o zdravé a jasné vzťahy bola pre nich každodennou činnosťou, žili v špecifickom duševnom stave.

Terenia hovorí:„ pred Kahunom zo svojich dávnych zážitkov skryješ pramálo. To, o čom si myslíš, že je neviditeľné – je možné vďaka havajskému poznaniu vidieť ako na dlani. Nevysvetľujem ľuďom, čo vidím, dokedy to sami nechcú vidieť. Keď sa človek rozhoduje spoznať svoje hry, spravidla je už odhodlaný zmeniť svoje správanie i nadväzovať nové jasné a čisté vzťahy. Je to úžasný moment. Mam veľkú radosť zo spoločného objavovania sveta, v ktorom šero a tma ustupujú svetlu. Nič nie je krajšie ako po čase hľadania spoločne s druhým človekom nájsť prameň....“

Po Ho´oponopono vás sprevádza Haku. Dnes by sme povedali terapeut, ktorý je schopný previesť procesom odstraňovania starých traumatických zážitkov a toxických vzťahov súčasne celú rodinu a zdĺhavý rozhovor chrániť pred tlakom zbytočne silných emócií. Zručnosti havajských znalcov v práci s nežiaducim dopadom sily duchov na kvalitu života živých nemajú vo svete obdobu – nepozná ich ani súčasná psychológia, sú však pre prinavracanie pokoja v rodine veľmi užitočné.

Ľudia hlboko poznamenaní toxickými vzťahmi často potrebujú profesionálnu pomoc. Pokiaľ tvoje zručností neoveria skutoční havajskí znalci, nesnaž sa riešiť ťažké situácie, a to ani vtedy, keď svojim blízkym veľmi túžiš dopriať zdravie a šťastie.

Ho´oponopono sa skladá z viacerých súčastí. Môže trvať niekoľko minút, ale aj veľa mesiacov. Viaceré rituály vedú k jemnému prinavracaniu schopností viesť v blízkosti rodiny a priateľov život naplnený šťastím a vnútorným pokojom.Celý proces Ho´oponopono sprevádza Aloha – hlboká láska, úcta a rešpekt a Pono – byť správne. Správne zrealizovaný proces robí zázraky.

"Aloha Hawaii" - watch on Youtube our movie about Hawaiian islands: http://www.youtube.com/watch?v=Qg6WvmX1MDE

T.Pomaikai Mocna študovala havajský, tibetský aj africký šamanizmus viac ako 25 rokov a používa šamanské tradície vo svojej praxi, či už ako terapeutka alebo učiteľka havajskej tradície uzdravovania a spirituality. Korene havajského liečenia a kultúry dostala od domorodých havajských Kahunov. Dlhodobo pôsobí hlavne v Europe /Poľsko, Česko, Madarsko, Rumunsko, Francúzsko, Švajčiarsko/ a tiež na Hawaii. Na Slovensku pôsobí od roku 2008.

seminar 1.    Aloha, Kala & Pono - Healing Difficult Emotions
seminar 2.    Traditional Ho'oponopono - Healing Important Relationships
seminar 3.    Hawaiian Relationships Maps - Healing Toxic Family Traditions

Expeditions Hawaii & Nepal

Expedition to Nepal -     Tibetan shamanic traditions
Expedition Hawaii, Big Island -      Hawaiian Culture of Aloha
Expedition Kauai & Oahu -      Old shamanic traditions on Hawaii

Advanced training: Shamanic Traditions
seminar 1.     Healthy Food Happy Spirit - Herbs, Minerals & Diet
seminar 2.     Elements Wai Ha Honua Ahi - Ancient perception of reality
seminar 3.     I'o & Kumulipo - Hawaiian Map of Creation
seminar 4.     Moe Uhane - Challenges & Dreaming
seminar 5.     Holoholona Mana Kia'i - Nature and Animals Spirits
seminar 6.     Uhane noho - Spirits and Ghosts
seminar 7.     Ho'ike na ka Po - Strengh of Ancestors
seminar 8.     Ohana Aloha - Happy Partnership
seminar 9.     Huna Awaiku - Awaiku conciousness
seminar 10.   Drumming & Dreaming - Projects for Earth

Referencie od účastníkov seminárov "Šamanské Duchovné Tradície Teawaitu"

„Ak by som mala napisať,čo všetko mi priniesli do života znalosti zo seminárov Ho´oponopono, trvalo by to veľmi dlho.... Moj život sa zmenil. Stala som sa vnimavejšim, citlivejšim a šťastným človekom. Zlepšili sa moje vzťahy s ľudmi, dôlezite pre mňa- s mojou jedinou sestrou. Vyliečila som si bloky, stala som sa sebaistejšou ženou, venujem sa svojim obľúbeným činnostiam. Meditácie počas seminárov mi odhalili inú realitu.Nahliadla som do toho, čo je skryté, čo bolo v minulosti, vciťujem sa do vnimania reality mojich blizkych, mam bližši vzťah k zvieratám, citim hlbsie prepojenie s prirodou“.
Jana Zemanová (podnikateľka)

„Ho´oponopono - prvý krát som toto slovo počula cca pred 2,5 rokom a naozaj som netušila, čo to znamená... a tak som začala hľadať - najprv pieseň na youtube, potom známa americká knižka, z ktorej som pracne "vysekávala" podstatu a cítila, že je to niečo viac... Pozerala som rôzne kurzy a nachádzala len kurzy hodne pretkané komerciou a "amerikanizmom". A to nebolo to, čo som hľadala... A tu zrazu na konšteláciách sa vedľa mňa rozprávajú ľudkovia o Havajskom seminári, na ktorom boli a nevedeli si ho vynachváliť. Tak som nasledujúci seminár už sedela v Zlatej Špirále a bola naozaj zvedavá.... Moje presvedčenie, že teraz som konečne správne tam, kde mám byť, rástlo každým slovom. Jednoducho, priamo, na životných príbehoch a situáciách nás Terenka viedla krok za krokom hlbšie do múdrosti starého Hawaii - múdrosti ľudí, ktorí majú úctu a lásku k všetkému a všetkým okolo seba a aj k sebe samým - nehranú, bez masiek a pretvárky, naozaj precítenú a prejavovanú z hĺbky srdca. Ľudia žijúci naozaj plne v prítomnosti, s harmóniou v sebe aj s prostredím, v ktorom žijú. Až mi to pripadalo ako rozprávka - môže to vôbec ešte niekde na tomto svete existovať? A naozaj to existuje - stretávala som sa s tým na Hawaii toto leto na každom kroku. Spokojní, vyrovnaní, láskaví, usmievaví a tichi ľudia - bez ohľadu na vek. Som nesmierne vďačná Terenii, že nám to priniesla aj na Slovensko. Prežité, precítené, zabudované do každej bunky... Hawaii a Terénia podstatne ovplyvnili môj život a doplnili a potvrdili to, čo som cítila, dozvedela sa na iných seminároch a pridali nové. Prinieslo to zmeny v mojom myslení, správaní, cítení....tieto zmeny sú však viac ako vítané... ako puzzle, ktoré konečne začínajú utvárať obraz skutočného života. Mahalo“.
Jana Šebestová (maserka Lomi Lomi, kraniosakrálna terapia)

„Pre všetký hľadajúcich Semináre Ho´oponopono navštevujem už štvrtý rok. Je pre mňa fascinujúce objavovať hlbokú múdrosť ukrytú v tomto starom Havajskom učení, ktorá mi prináša nielen pochopenie príčin mojich problémov, ale hlavne techniky na ich vyliečenie. Pomáha mi nachádzať odpovede na všetky moje otázky, ktoré ma trápili už od malička. Bola som plná pocitov, s ktorými som si nevedela rady. Vždy som sa ich snažila potláčať, čo sa samozrejme odzrkadlilo v celom mojom živote. Bola som ako v začarovanom kruhu. Takme 30 rokov som sa snažila nájsť vnútorný pokoj a radosť zo života, ale nedarilo sa mi to. Navonok som sa tvárila spokojne a šťastne, ale vnútri som cítila obrovskú bolesť a smútok. Túžila som to zmeniť, ale nevedela som ako. Teraz už viem! Tradicne Ho´oponopono znamená tvoriť veľa správnych vecí. Je to cesta zodpovednosti za svoje rozhodnutia. Aké budú, záleží na každom z nás. Som vďačná, že som stretla takú úžasnú bytosť, akou je kumu- učiteľka Terenia Pomaika´i Mocna, ktorá nám prináša toto posolstvo, tak veľmi potrebné v dnešnej dobe. Aloha
Andrea Petrášová

„Terenia je jeden z najmilších ľudí, akých poznám. Bola som nadšená už od prvej chvíle, keď som videla s akou láskou a rešpektom sa chová voči ostatným. S akou trpezlivosťou pristupuje ku každému, akú radosť rozširuje. To ma nadchlo preto aby som na seminár prišla znova. Musím sa totiž priznať, že na mojom prvom kurze mi to pripadalo, že to všetko už poznám. Že som už toho predsa toľko čítala, že predsa toto už všetko viem! Takže som chodila ďalej. Až časom som začala chápať silu tohto kurzu. A že za slovami, za príkladmi, zdanlivo jednoduchými, sa skrýva oveľa väčšia hĺbka. Pod povrchom sa môžu riešiť oveľa vážnejšie záležitosti, aj keď to nemusí byť vidieť. Terenia nám dovolila dotknúť sa Havajskej kultúry. Svojím správaním nám neustále ukazovala Havajskú realitu. Mohli sme naozaj ochutnať z tejto reality. Mohli sme sa priučiť zo skúseností mnohých generácií z opačného konca sveta. Pochopila som tam toho veľmi veľa. Napríklad som pochopila svoju fóbiu. Pochopila som ju, lebo už ju nemám. Pochopila som správanie mnohých ľudí z okolia. Mám s nimi oveľa lepšie vzťahy. Je toho toľko, čo mi to dalo.. Ďakujem Vám všetkým za tento seminár, bola to pre mňa nádherná skúsenosť. Ďakujem Vám celej Ohane. Ďakujem Terenia. Aloha“.
Diana

„Uplynulé dva roky som trávila svoj voľný čas na úžasných občasných víkendovkách v Zlatej Špirále v Bratislave, kde sme pod jemným vedením našej Terenky nasávali informácie o starom Havajskom poznaní. O ich minulosti, prítomnosti, myslení, cítení, vnímaní a prežívaní momentálneho okamžiku. Spoznávali sme hlavne sami seba - naše reakcie, ich príčiny, následky a dôsledky. Boli to pútavé rozprávania - aj z jej vlastného života, skúsenosti, nadobudnutých vedomosti, pretkané ich muzičkou, tancom hula, spoločnými obedmi, meditáciami, rodinnými konšteláciami a všeličím prekrásnym a poučným. Patrím medzi domasedov, napriek tomu som tento rok uletela na svoju životnú dovolenku - na Hawaii. Všetúčko všetko o čom sme rozprávali sa zakladá na neprikrášlenej pravde. Raj na zemi je jemné a málo výstižné slovo. Ich flóra a fauna hrá najúžasnejšími farbami, aké som u nás nikdy nevidela, ani neuvidím. Vladi raz pri raňajkách povedal: "Vždy som si myslel, že tie ich obrazy sú obyčajné gýče a nie !" Ten raj som si priniesla vo svojom aj sem - domov. Ako napísal jeden môj kamarát Peter : "Už máš Hawaii navždy vo svojomsrdiečku a Hawaii tam má Teba." Naučila som sa aj pravú Lomi Lomi masáž, spoznala prekrásnych, čistých ľudí, stihla som to všetko tesne pred dôchodkom - paráda. ĎAKUJEM všetkým za všetko - hlavne Terénii Pomaikai Mocnej za odovzdanie učenia - vedieť sa tešiť z každého momentálneho okamžiku - že som, sme, ste, sú“. S Láskou a Vďakou
Katarína Rosslerová – Kaša

„V r. 2006 mi zomrela mladá švagriná na rakovinu mozgu. Veľmi ma to zasiahlo, pretože sme mali blízky vzťah a zmierenie sa so smrťou blízkeho človeka bolo pre mňa ťažké. Postup lekárov pri liečbe tejto choroby bol štandardný a neúčinný. Po tejto ťažkej skúsenosti som pochopila, že pri liečení vážnych chorôb tadeto cesta nevedie. Bola som hlboko sklamaná prístupom, postupom aj vedomosťami lekárov. Začala som hľadať iné cesty liečenia chorôb. Pri tejto mojej ceste hľadania som sa „náhodou „ dostala na semináre Terezky Mocnej v Bratislave. Táto múdra, nesmierne milujúca liečiteľka a učiteľka, mi otvorila nový svet, svet pochopenia cudzích a mojich emócií, svet tvorenia , svet láskavého prístupu k deťom, svet fungujúcich vzťahov, svet príčin a liečenia chorôb, svet našich predkov a mnoho, mnoho iných svetov. Všetko v duchu dávnych kultúr a múdrostí našich predkov. Nedá sa slovami opísať všetko , čo sme na seminároch zažili, či to bol smiech od srdca, či to bol plač a ľútosť, či to bol hnev, o ktorom som ani nevedela, že ho mám, či to bolo hlboké pochopenie konania druhých ľudí, liečenia vzťahov, liečenia chorôb, liečenia finančných problémov, stretnutie sa s vlastnou smrťou ( čo bol pre mňa osobne najväčší zážitok, vtedy som pochopila, kto a čo je v mojom živote dôleležité) . Ako mi toto poznanie zmenilo život? Som oveľa kľudnejšia, problémy riešim s nadhľadom , počas seminárov a terapií som sa zbavila mnohých blokov. Našla som si veľa milých priateľov, Dokážem milovať aj cudzích neznámych ľudí, čo bolo predtým nepredstaviteľné. Milovala som len svoje deti, manžela, rodinu. Nedokázala som objať cudzieho človeka, teraz vás objímem, vybozkávam a to všetko od srdca. Viem povedať NIE alebo povedať „je to Tvoj hnev, ja ho nechcem“ , vycítim manipuláciu, viem sa o seba postarať. V podnikaní sa nám darí, kúpili sme vlastný areál, zamestnanci, ktorí s nami nerezonovali, sú preč, máme okolo seba vynikajúcich ľudí, vyrábame fantastické výrobky, našli sme neštandardné spôsoby financovania, máme veľa nápomocných priateľov. Ak príde nejaká choroba, hľadám príčiny, a po vnútornom liečení choroba odchádza. Naučila som sa veľa spôsobov liečenia chorôb.Komu za to všetko vďačím? Terezke, ktorá mi pomohla otvoriť srdce a priniesla havajskú a svoju múdrosť do Bratislavy, Švagrinej, ktorá nezomrela zbytočne, Ľuďom, ktorí tieto semináre pre nás organizujú , Všetkým ľuďom, ktorí spolu so mnou prešli túto cestu a niekedy ma povzbudzovali, niekedy kritizovali, niekedy ľutovali, niekedy sa hnevali, všetko to malo zmysel. A ešte vďačím aj sebe , že dokážem mať radosť zo stromov, motýľov, Slnka , trblietania vody , vtákov na oblohe a hlavne z tlkotu sŕdc“
Mgr. Mária Klčová (podnikateľka)

„Terénia je láskyplný terapeut s obrovským nadhľadom, s hlbokou filozofiou, ktorá mi je blízka a dáva mi zmysel. Dáva mi odpovede aj tam, kde iné duchovné disciplíny zlyhávajú a všetko mi do seba zapadá. Jej učenie je "len pripomenutím", lebo to všetko som už akoby poznala a to mi dáva obrovskú vieru. Vieru v jej vedenie a vieru v seba. Esencie, ktoré prichádzajú prostredníctvom nej, nie sú ničím nahraditeľné, sú absolútne jedinečné a zároveň tak jednoduché. Každý jej seminár má svoj cieľ , svoj význam, nielen pre jednotlivca, ale pre celú skupinu, s ktorou pracuje. Veľmi si vážim prepojenie s ňou a hlavne to, že mi to bolo umožnené. Obdivujem jej ľudskosť a pochopenie pre akékoľvek ľudské pochybenie. Vždy dostanete na svoje otázky odpovede a správne riešenie. Nemusíte však hľadať sami, ale spolu s ňou. V tom je jej veľkosť a to je pre mňa istota, za ktorú ďakujem“.
Ivana Vaškovičová (technik BOZP a PO, masérka, cvičiteľ jogy II.stupňa - BJS Bratislava)

Aloha

Hawaiian Studies CCRC.TM                  email: info@we-hawaii.com,             phone +48 602 758 295,                   copyrights © CCRC.TM 2000 - 2015